Сертифицированные курсы кинейзиотейпирования
Собственная экспертная школа обучения специалистов
Профилактический курс лимфодренажного массажа позволяет значительно ускорить и облегчить лимфоток, послужит дополнительной стимуляцией лимфатических сосудов, простимулирует отток лишней интерстициальной жидкости и предотвратит образование отёков, а также активирует выведение из организма крупных молекул продуктов распада и инородных частиц. Безусловно, проведение лечебного лимфодренажного массажа лучше всего доверить специалисту — он точно знает, на какие точки и с какой интенсивностью воздействовать. Но и в домашних условиях можно постараться облегчить работу лимфосистемы с помощью лёгких поглаживаний массажной щёткой по ходу движения лимфы.
Также может изготовляться размерами побольше на пластике (как стенд):
60 см x 84 см - пластик 3 мм толщиной (объемный вес для пересылки Новой почтой -7,5 кг)
71 см x 100 см- пластик 3 мм толщиной (объемный вес для пересылки Новой почтой-10,5 кг)
Мануальний (ручний) лімфо дренаж (МЛД) в комплексному лікуванні лімфостазу має особливе, і навіть виняткове значення. мануальний лімфодренаж має
на меті перш за все підтримувати і підсилювати дренажну функцію лімфатичних судин, а також всмоктуючу і транспортну функції лімфатичної системи. Мануальний
лімфодренаж підтримує циркуляцію лімфи, відводить її накопичення з тканинних депо у відповідний колектор.
Мануальний лімфодренаж можна розділити на "транспортний" і "абсорбцію".
"Транспортний" масаж переслідує мету відведення лімфи. Починається він завжди з проксимальних, а не з дистальних частинах лімфедеми, як це часто помилково роблять, тому що необхідно спочатку звільнити проксимальну частину лімфатичного русла для вільного пасажу лімфи з дистальних відділів кінцівки. Масажні рухи йдуть точно уздовж лімфатичних судин.
Масаж "абсорбції" характеризується ритмічним круговим здавлюванням кінцівки за допомогою несильних рухів пальців і долоні масажиста. Масаж починається в проксимальних частинах лімфедеми і просувається дистально. При цьому відбувається розпушування фіброзно зміненої підшкірної клітковини. Сила і тиск масажних рухів не повинні вести до порушення крихких лімфатичних капілярів і до їх постійної компресії, а тим самим до блокади, що порушує функцію лімфатичної помпи.
Загальна характеристика прийомів МЛД:
· максимально повний (на скільки це можливо) контакт кисті терапевта з шкірою пацієнта.
· максимально можливе зрушення шкіри (в межах індивідуальної еластичності)
· секундний ритм виконання прийомів в зоні здорових тканин
· кожен прийом складається з двох фаз: фаза зрушення і фаза розслаблення,
· при проведенні прийомів МЛД необхідно пам'ятати, що напрям фази зрушення повинен точно відповідати напряму відтоку (за наявності здорових судин лімфатичної системи, у разі захворювання або відсутності лімфатичних вузлів внаслідок оперативного лікування, напрям відтоку може бути змінено по вибору терапевта у кожному конкретному випадку окремо),
· неприпустимо ковзання рук терапевта по шкірі з сильним тертям, а також здавлення шкіри, як при класичному масажі (у будь-якому випадку створення на шкірі гіперемії - одна з грубих помилок при проведенні МЛД)
При МЛД найважливіший аспект, який заслуговує особливої уваги і що вимагає певних навиків, - це контакт рук терапевта з шкірою пацієнта, підбір амплітуди зрушення шкіри і навколишніх тканин з урахуванням індивідуальної еластичності шкіри для кожного пацієнта. Мануальний лімфодренаж проводиться лише фахівцем, щодня протягом 1-1,5 годин; курсом 20 днів.
Опис мануального лімфодренажу
Існують 4 основних прийоми, розроблених основоположником методу Воддером : «круг на місці», «помпа», «черпаючий» і «обертаючий».
Крім описаних основних прийомів в практиці МЛД для терапії лімфатичних набряків використовують спеціальні прийоми, які дозволяють розм'якшувати фібротично змінені тканини в зоні лімфедеми. Це так звані «м'який» і «твердий» прийоми, а також «пересуваючий», «наповнюючий» і «тривимірний» прийоми.
Загальними протипоказами до проведення мануального лімфодренажу є:
·гостре запалення, обумовлене патологічними збудниками (бактерії, віруси);
·кардіальні набряки (декомпенсація при серцевій недостатності);
·грибкові захворювання (не лише шкірні, які мають бути проліковані до початку проведення процедур мануального лімфодренажу, але і інші грибкові інфекції, наприклад дисбактеріоз кишечника, вагінальні та грибкові інфекції);
·злоякісні процеси (відносне протипоказання);
·локально-регіональний рецидив пухлини (абсолютний протипоказ для проведення мануального лімфодренажу в цій зоні, хоча є наукові докази, що мануальний лімфодренаж не призводить до поширення метастазів, проте, при проведенні процедури лімфодренажу слід дотримуватися даного правила);
Регіональні протипокази:
1. Для ділянки шиї:
порушення серцевого ритму, вік пацієнтів (обох статей страше 60 років),·підвищена функція щитовидної залози (гіпертериоз, Базедова хвороба),·гіперчутливість синокаротидного вузла (Sinus coroticus).
2. Для ділянки живота:
Вагітність, менструація, епілепсія, стан після завороту кишок, дивертикульоз, аневризма черевної частини аорти, артеріальний склероз, запальні захворювання кишківника, стан після тромбозу вен малого тазу, та стан після радіотерапії в ділянці живота та черевної порожнини.
3. Локальні:
гострий тромбоз тромбофлебіт (проведення мануального лимфодренажа можливо через 6 тижнів після завершення тромбофлебіту, після додаткової лікарської консультації).
Всі вказані вище протипоказання приведені в ознайомлювальних цілях.
Прийняти рішення про можливість лікування у кожному конкретному випадку може лише лікар-лімфолог, консультація в якого є обов’язковою.
Матеріали репозитарію Львівського державного університету фізичної культури